Park

Żeromskiego

Park Żeromskiego w warszawskiej dzielnicy Żoliborz usytuowany jest pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Został założony w 1932 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX wieku i gruntownie zmodernizowany w latach 2003-2005. W centralnej części parku znajduje się baszta artyleryjska, będąca pozostałością dawnego fortu. Jej formę wykorzystano w kompozycji parku i podkreślono aleją lipową. Cały układ dróg i alejek parkowych jest dostosowany do ukształtowania terenu, będącego pozostałością budowli fortecznych.

W ramach modernizacji przygotowano m.in. bardzo nowoczesny plac zabaw dla dzieci o powierzchni ponad 2 tys. m kw. W narożniku ulic Mickiewicza i Mierosławskiego utworzono kącik dla zakochanych z zabytkowym poidełkiem. Odrestaurowano także fontannę i wyeksponowano dwa kamienie upamiętniające 5. i 75. rocznicę odzyskania niepodległości. Zarówno plac zabaw, jak i cały park jest łatwo dostępny nie tylko dla mieszkańców Żoliborza, dzięki położeniu w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Plac Wilsona.

Dowiedz się więcej!.


„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa”.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.

[views id=”466″]